Віддалена робота: як гармонійно поєднувати заробіток, мандри і творчість

Віддалена робота: як гармонійно поєднувати заробіток, мандри і творчість

Нещодавно отримала наступне запитання: «Привіт. От я все в роздумах, чи можливо поєднувати роботу і активні подорожі, активний спосіб життя. У мене якось виходить із крайності в крайність. Або я працюю, або мандрую, повертаюсь і знову шукаю роботу. Депресивно якось. Є якийсь секрет?) Цікаво чим займаєшся ти)».

Почну із того, що сама донедавна діяла аналогічно. Якийсь період працювала в офісі, потім грузла в рутині, звільнялась і втікала світ за очі мінімум на місяць. Між тим, я встигла спробувати різні варіанти співпраці з роботодавцями на різних посадах, серед яких можна виділити:

  • Повноцінний робочий день, але віддалено
  • Повноцінний робочий день віддалено за графіком США
  • Фріланс
  • Часткова зайнятість
  • Власна творчість

Якщо конкретизувати сфери діяльності, то віддалено я працювала з: АйТі, копірайтом, маркетингом, дизайном, соцмережами, фотостоками тощо. Пропоную розглянути усі ці пункти більш детально.

АйТі  – віддалений повноцінний робочий день

Я з декілька років займалась фронтендом (розробка веб-інтерфейсів), потім мені набридло) Зараз технології дуже швидко змінюються і, якщо людина хоче потрапити у цю галузь, їй дійсно потрібно багато вчитись. Переваги – роботи багато, нормальні зп і можливість спокійно працювати віддалено. Ну як спокійно… Якось я працювала з Карпат. Спочатку я уявляла, що гулятиму, кататимусь на велосипеді, працюватиму і потім ще матиму вільний час. Не вийшло.

Мене починали смикати по задачам із самого ранку. Роботи було багато, тож від комп’ютера я не могла відірватись до вечора. Ввечері переважно вже не хотілось нічого. Паралельно я ще й дуже харилась, бо мої плани стосовно прогулянок залишались нездійсненими. Суть проста – якщо Ви не любите бути гвинтиком у великій машині, то це не Ваш варіант. Він передбачає не так багато часу для себе.

Віддалений повноцінний робочий день за графіком США

Цей пункт подібний до попереднього. Різниця полягає у тому, що мій робочий день починався з 3 дня і завершувався о 12 ночі. Інколи потрібно було робити термінові завдання і тоді доводилось працювати до 2-3 ночі. Мене дуже швидко втомив цей графік, адже я не могла вийти ввечері погуляти з друзями, сходити в кіно, в зал чи на будь-які курси (які переважно відбуваються саме ввечері). Більше того, у мене нерідко порушувались особисті біоритми: лягаючи спати о 3 ночі, я не могла прокинутись зранку. Я часто вставала по 12-2 дня, втомлена. Робота, нагадаю, починалась о 3, тому життя у мене складалось лише з віртуальної реальності. Отаке зло 🙂

Фріланс

Це непоганий варіант роботи, проте він передбачає перманентний пошук клієнтів. Останні можуть трансформуватись у постійних або ж ні. Що я робила по фрілансу?

Комп’ютерна верстка, створення лендінгів

Це було швидше, як хобі, коли я «набивала руку». Роботу знаходила на біржах weblancer.net та upwork. На таких сайтах потрібно спершу вкласти ресурси у створення хорошого портфоліо, попрацювати за мінімальну оплату і назбирати позитивних відгуків. Що мені не подобалось у біржах? Клієнти неймовірно часто торгуються за копійки, а я це дуже не люблю. Ти витрачаєш час на переговори, вивчаєш завдання, оцінюєш свою роботу (досить дешево), а потім замовник тобі просто більше не відписує. “Плюс” такого фрілансу полягає в тому, що роботу можна робити у зручний для себе час і в бажаних для себе об’ємах.

Копірайт

Я дуже люблю писати, у мене це гарно виходить, тому клієнти, які шукали авторів, завжди знаходили мене самі. Мене постійно хтось рекомендував і я геть не парилась наявністю роботи. Айтішники взагалі були в захваті – їм писала класні тексти людина, яка реально розбиралась в галузі. На хороший айтішний копірайт дійсно є попит, він непогано оплачується, однак часто цей варіант передбачає часткове відвідування офісу і нарад, щоб 100% бути в темі і розуміти про що ти пишеш.

Я довго не протрималась. Я ж пішла з айті, бо мені це набридло. І писати тексти про айті мені теж було нецікаво. Потім я ще з якийсь час створювала контент для різних компаній, писала навіть про чорну металургію. Сиділа, харилась, інколи спеціально використовувала тупі гіперболізовані завороти а-ля «ми лучшиє із лучших і продукт наш тоже лучший», а людям подобалось… Зрештою, я запитала себе нафіга я це роблю. Так, я прекрасно пишу, але пишу від серця і не на замовлення. А з комерцією мені інколи доводилось підводити людей, тому що мені зовсім не хотілось писати про будинки, свинець, черговий супер-винахід. В результаті я відтягувала час, а це для мене погане виконання роботи. А якщо ти робиш погано роботу, то краще взагалі її не роби. Віддай її тому, хто зробить її з ентузіазмом.

Маркетинг

Ця галузь виявилась для мене цікавішою, ніж простий копірайт. Тут задіюються аналіз, вивчення конкретної теми, робота з соцмережами, текстом і візуалізаціями, розрахунки бюджетів тощо. Якщо Вам пощастило із замовником і проектом, то це просто свято, адже тоді можна експериментувати з різними інструментами і тішитись позитивному результату. З віддалених варіантів можу навести особистий приклад розкрутки інтернет-магазину туристичного спорядження для друзів (4 години на день, цікава мені тема).

Що класно, що віддалених вакансій з маркетингу теж зараз дуже багато, однак не всі вони передбачають вільний графік. Якщо Ви гарно знаєте англійську, то у Вас більше шансів знайти дійсно цікаву роботу. Наприклад, нещодавно на https://weworkremotely.com/ була відкрита позиція маркетолога, у завдання якого входила робота з ресторанами Європи (включно з відрядженнями і дегустаціями).

Не раз, в рамках певного завдання, я готувала дизайн для поліграфії (банери, буклети, сувенірка). Ще одна штука, яку я люблю –  заритись у красиві фото та шрифти. Думаю, професійні дизайнери, назвали б мої макети страшненькими, але замовниками подобалось)) Вертаючись до дизайнерів, це ще один варіант гарної віддаленої роботи. Але я, чесно, не знаю який рівень стресостійкості має бути у працівника, коли клієнт безпардонно поливає брудом виконану роботу і просить “побавитись зі шрифтами”. Це дуже бісить 🙂

Часткова зайнятість

Ще один пункт, який певним чином переплітається з попереднім, проте він вимагає щоденної звітності. Називаючи речі своїми іменами, зараз я працюю, як Social Media Manager, веду кілька соц сторінок для американців, витрачаю на це 2-3-4 години на день і отримую за це непогану українську зп. У мене достатньо вільного часу, я можу робити цю роботу звідки завгодно і поєднувати її з іншою діяльністю. Де я знайшла цю вакансію? Work.ua. Скинула резюме, отримала купу тестів (мене попросили пройти тест на IQ, 2 тести на визначення особистості, тест на швидкість набору тексту і тест на граматику). Ці тести були довжелезними. За вікном була зима, я хворіла вперше в житті на вітрянку, мені було нудно, тож я сиділа, розв’язувала їх, і про себе сміялась, гадаючи скільки людей виконають хоча б один…

Власна творчість

Фотостоки

Я продаю свої фото на стоках. Я приділяю цьому не так багато часу, тому і не бачу великої віддачі. Багато людей зупиняються на початку, мовляв, або фото не проходять перевірку, або ніхто їх не купує. Їх і не будуть відразу купувати. Тут потрібно і профіль заповнити, і читати корисні статті, і рости в якості фотографії, і знимкувати тематично-популярні теми, і заливати роботи на різні ресурси. У мене на стоці продається переважно їжа з власного блогу. Капає мені за це дуже мало, але за кілька років там назбиралось близько 400 доларів, що теж приємно. Я читала блог дівчинки з Києва, яка займається стоками більш відповідально і отримує аналогічну суму, але щомісяця.

Блоги

Ну ви знаєте, у мене є 2 блоги. Кілька років тому я горіла ними, а тепер натхнення то приходить, то тікає. Тим не менш, фудблог TastyWorld приніс мені 2 духовки і варочну поверхню, а цей art-of-life купу усілякого спорядження (намет, спальник, рюкзак, палки тощо). Блоги класні тим, що одночасно можуть виступати і Вашим портфоліо – Ви можете показати клієнту стиль тексту, фото тощо. А ще для мене блоги – це те, що я дійсно люблю, це моя творча територія.

Відпочинок на Чорному морі - докладно про острів Джарилгач

Хендмейд

Якщо Ви творите щось руками, то завжди можете продавати це на інтернет-ярмарках. Зарубіжний лідер – etsy.com, у нас я якось продала картину на сайті «Золоті руки». За студентських часів я активно виготовляла біжутерію з пластику і виставляла її у тематичних групах у соцмережах, а також домовлялась з різними інтернет-магазинами. Виходило насправді непогано, особливо, як для студентського прибутку.

x_e0dc8e2a

Кілька корисних порад

  • Знайдіть своє. Я навела лише кілька прикладів діяльності, з якими працювала особисто, але я впевнена, що їх є значно більше.
  • Робота – це інструмент, але вона має бути Вам цікавою. Інакше Ви робитимете її погано. Будь ласка, не робіть свою роботу погано, бо це сумно.
  • Робота може бути пристрастю. Я досі про це мрію. Можливо я нарешті напишу книгу і тоді розповім Вам про пристрасть у іншому записі 🙂
  • Вивчайте мови. В першу чергу, англійську. Спілкуйтесь з іноземцями (я саме в подорожах гарно прокачала знання), дивіться фільми, відвідуйте Speaking клуби. Знання мови відкриє перед Вами чудові можливості.
  • Шукайте роботу на work.ua, weworkremotely.com, upwork тощо. Складіть класне резюме (використайте canva.com, там є гарні шаблони). Не бійтесь пробувати, адже докладені зусилля, рано чи пізно, мають увінчатись успіхом.
  • Українські роботодавці переважно значно гірші у всіх планах співпраці за іноземних. Просто повірте мені на слово)

Замість підсумків

Дуже багато усього живе у нашій голові і від цього живуть наші проблеми. Колись я працювала в офісі і думала, що витрачаю своє життя в нікуди. Потім я знайшла віддалену роботу, працювала вдома і також думала, що від цього нічого не змінилось. А потім один хлопець сказав мені: «Я тебе не розумію, в тебе робота, про яку більшість можуть мріяти, ти ні до чого не прив’язана, а ти вдома сидиш!». І я така подумала, дійсно, якого фіга я вдома 🙂 (хоча, от в цей конкретний момент, я теж вдома, але дуже свідомо, чесно :))

А ще я колись думала, що маю знайти справу усього життя і бути віддана лише їй (який знайомий стереотип, правда?). І я була дещо розчарована, коли, після навчання на рідному факультеті журналістики, робота у пресі мені не зайшла. А потім я забила і просто почала пробувати. Я переважно працювала з текстом, але разом з тим встигла продавати велосипеди і мінімально крутити на них гайки, організовувати івенти, цілих 2 дні пекти торти в кондитерській, увійти в АйТі (коли це ще не було мейнстрімом), знову повернутись в пресу і знову втекти звідти, фоткати корпоративи, рятувати ведмедів врешті-решт. І знаєте що? Зараз я хочу спробувати попрацювати барістою))) Бо я стільки всього вмію робити, а от каву варити ще не навчилась 🙂

Інколи ми сприймаємо роботу надто серйозно. Ну, тобто, ставимо до неї надто високі вимоги, а потім сумуємо, адже вона ним не відповідає. Вона може не викликати захвату, вона може залишати по собі питання. Але я для себе вирішила, що тепер моя робота – це лише інструмент досягнення конкретних цілей (подорожі, творчість, достатня кількість вільного часу, ресурси). Паралельно я шукаю в ній пристрасть. Вона може спалахувати (як от з порятунком ведмедів) і може згасати, мовляв, все, це більше не твоє. Це нормально.

Багато речей я можу робити взагалі безкоштовно, тому що мені це цікаво і тому що люди справжні. І від цього може бути значно більше кайфу. І навіть, коли я щось пишу у свій бложик, а потім, завдяки цьому запису у моєму житті з’являються нові люди і кажуть «дякую», бо вони повірили і побачили, що в них теж це може вийти – це дико надихає. Тоді розумієш, що твоя діяльність недаремна, що ти можеш творити з користю, що ти можеш передати свої знання далі, ти можеш надихнути когось на новий крок.

Тому не бійтесь, пробуйте, просіть інших про допомогу, досліджуйте. І якщо Вам потрібно допомогти скласти резюме – можете просто мені написати, я з радістю допоможу 🙂 (якщо не лізтиму на гору у якійсь черговій дупі :))